فرنگیا به کاری که ما میکنیم میگن Science Communicate (ساینس کامیونیکیت) که معنیش یعنی به اشتراک گذاری و انتقال علم و ربط دادن علوم مختلف به هم و البته به کسی که این کار رو انجام میده میگن Science Communicator که به زبون فارسی با “مروج علم” (کسی که کارش گسترش و آشنایی بیشتره مردم با علم هستش) هم معنیه.

خب این تعریف یکم شبیه تعریف معلمیه پس چه فرقی باهم دارن؟؟

معلم یعنی کسی که کارش تعلیم سر فصل های مشخص برای عده خاصی در زمان خاص و طبعا مکان خاصیه اما مروج یعنی کسی که ترویج دهنده است ومروج علم ، هدفش آشنا کردن همه توده های جامعه با علمه ، فرقی نمیکنه کجا و چی؟ توی مترو، باشگاه ، یا سوپر مارکت ، شیمی ، فیزیک ، نجوم یا زیست هر چیز که درک شمارو از جهان هستی بهتر کنه.

حالا شاید سوال برات پیش بیاد که که چرا من یا اصلا این قصه چطوری شروع شد؟

خرداد 98 بود که خواستم تو یه دوره “کامپیوترهای کوانتومی”که توسط دانشگاه MIT برگزار می شد شرکت کنم دوره رایگان بود و آنلاین . اینجا دیگه بحث مدرک معتبر نبود، بحث یادگیریه عمیق چیزی بود که حتما آینده ی مارو با خودش درگیر میکنه،اما ثبت نامم رد شد چون ایران کشور محل سکونتم بود.

بعد از اینکه کلی با خودم کلنجار رفتم و از خودم مدام پرسیدم که “واقعا برای چی این دوره نباید تو کشور خودم باشه؟؟ ” ایده ای به ذهنم رسید؛

وقتی تو سال 96 سرانه مطالعه کشور نشون داده که میانگین زمان مطالعه برای هر ایرانی 13 دقیقه است،یعنی هنوز بین گروه های مردم و علم فاصله زیادیه خب من که سر کلاس این فاصله رو کم میکنم چرا بیرون از کلاس اینجوری نباشه؟ اگه علاقه به علم ایجاد شه طبیعتا افراد بیشتری جذب تحقیق و توسعه میشن و خب شاید چند سال بعد (شایدم یکم طولانی تر) ما میزبان همچین دوره ای باشیم. (تغییرای بزرگ با تغییرای کوچیک شروع میشن)

خب حالا بریم تو سطح شهر مردم رو با علم آشنا کنیم؟؟

نه راستش ،اگه میخوایم یه قدم مثبت دیگه برداریم ، میتونیم اینستاگرام فارسی رو به جای بهتری تبدیل کنیم که مردم لا به لای بقیه پست هاشون ، یه چیزی هرچند کوچیک یاد بگیرن و از اون بهتر حتی 2 دقیقه ام اگه راجب اون موضوع فکرکنن یا حتی گوگلش کنن دیگه معرکه اس و این همون هدف بزرگ ماست که شاید از دور کوچیک به نظر برسه

همونطوری که سر کلاس تلاش میکنم تا دانش آموزانم خیلی راحت مطالبو درک کنن و فقط پای حفظ کردن وسط نباشه، تو قوی شو هم تمام تلاشمونو می کنیم که تک تک مطالب برای بیننده شبیه سازی و تصویر سازی بشه و با ساده ترین بیان ممکن و البته جذاب کلی چیز مختلف یاد بگیرین.

کم کردن فاصله مردم با علم و دانش و آگاهی همه چیزه…